Ibusár

Parti Nagy Lajos – Darvas Ferenc: Ibusár című műve Sárbogárdi Jolán tragikomédiája, ki többet várt életétől, mint ami jutott neki, mi több elhiszi magának, hogy magasztosabb hivatás betöltésére született. Egy kis falu vasútállomásán jegyeladó , mikor úgy érzi, hogy zseniális operetteket ír. Egyik operettjét látjuk megvalósulni a színpadon, miből a néző számára kiderül, hogy még a giccs szintjén is komikus és nevetséges ez az alkotás. Bizony sok ember él úgy, hogy azt hiszi sokkal többre hivatott. Egyeseknél megállja a helyét ez a gondolat, másoknál nevetséges. Ez a tragikomikus mű sokakat elgondolkodtat azon, vajon érdeme -e ennyit tépelődni, egyeseknél akár( éveken át), azon, hogy mivé lettünk s ha ezt vagy azt nem cselekedtük volna meg mivé válhattunk volna. Vagy bölcsebb úgy élni, vagy azt a környezetet elfogadni amiben élünk, s örülni a mának s nem a múlton keseregni vagy a jövőt várni áhitattal. Egy jó dráma mindig választ ad legbelsőbb legtitkosabb önmagunknak is feladott kérdéseinkre. Kis ember az antihőse ennek a műve, aki mindannyiunkban megtalálható, hiszen ritka az olyan ember aki feltételek nélkül örül a világnak.

Rendezte: Gál Tamás

Látvány: Gál Tamás

Sárbogárdi Jolán: Molnár Xénia

Amália: Kiss Szilvia

Léopold, Bajlkhállóy, Talphigy: Gál Tamás

Zene: Madarász András

Lakatos Róbert

14 éven felülieknek.

Előadás időtartama : 1 óra 30 perc szünet nélkül

Rólunk írták

Parti Nagy Lajos: Ibusár

„A színház egy olyan hattyú, ami iszaptengerben vergődik” – mondja ki a nagy igazságot Sárbogárdi Jolán menetjegykiadó az ibusári vasútállomáson. Egy harminchét éves, magányos nő, aki írói karrierről és nem mellesleg igaz szerelemről álmodozik.

Tegnap a CSAVAR SZINHAZ Szencen tartotta bemutatoját Parti Nagy Lajos-Darvas Ferenc – IBUSAR – cimmel Gál Tamás rendezésében..

Mit mondhatok, emberek? Azt tudtam, hogy újabban Gál Tomi amihez hozzányúl, valami történik vele…Nem tudom, mikor jön rá az 5 perc, lovaglás közben, vagy A pontból B -pontba futva 50 km után – de megint brillírozott az ürge…Sokkolt, felpörgetett, trancsírozott az érzelmeinkel mint egy hentes…

Szereplok: Molnár Xénia és Szilvia Kiss Tamás Gál

A darab színhelye Ibusár megállóhely. Kisváros valahol az Isten háta mögött, ahová, s ahonnan csak néhanap érkeznek, s indulnak vonatok. Vagy meg sem állnak…A pénztár fülkéjében ott ül Sárbogárdi Jolán, menetjegykiadó, s egy másik életről álmodik. Ki nem? Operettet, sőt operetteket ír. Műveivel, s figyelmet esdeklő leveleivel halmozza el a Magyar Boldog című kiadványt, d…e csak nem jön válasz, vagy ha jön, „nyelvi szempontú bajokra” hivatkozva elutasítják alkotásait. Így egy „harisnyaszomorú, ám végzetes, őszi nap” éjszakáján Jolán föllázad…

És kiönti a lelkét – persze a kiöntést másként is értelmezi, s eleinte a mag disztingvált, szomorú, gunyoros-savanykás stílusa úgy megy át hömpölygő, lavinaként zúduló keserédes tragikomikumba, hogy megkeseredve nevetünk, katasztrófaturistaként szemléljük az életét, mint egy elfuserált érettségi találkozón, hajnali 4 órakor, amikor mindenki kitálalja az IGAZI, cicoma nélküli JELENJÉT és megértjük a MÚLTJÁT, s a JÖVŐRE csak egy újabba féldecivel tudunk reagálni…

Molnár Xenia – alias Sárbogárdi Jolán…háááát emberek…Üt.Vág. Nevettett. Sirat. Bőgni kell és taknyot-nyálat eresztve zokogni kell – vele, együtt, magunkra ismerve, temetve a bennünk lévő másik ént, valami mást, valami operettett…
Xenia – Istenné vált. És a tegnapi est – ott a szenci színházban – a Menyország lett. Kaptunk valami különöset, élményt, határtalanságot – megízleltem megint azt a mannát, amire titokban mindannyian vágyunk – szóval – ez nem kritika, csak nem tértem még magamhoz, ez csak egy szösszenet, egy reakció…

Kiss Szilvia pedig – bakker – maga volt a megtestesült álom, aki csak úgy előjött a tudatalattimból…És…Áljj. NEM AKAROM BŐ LÉRE ERESZTENI A MONDANDÓMAT…

Ezt a darabot – IBUSÁR – címmel NEKED IS MEG KELL NÉZNED EGYSZER.
Hogy mikor? nem tudom. Ha kiszúrod valahol, valamikor – és MENNED KELL – akár 40-50 km…akkor is menj el – és meglátod, olyat kapsz, amit még soha…
És akkor a 2 jómadár nagyszeru zenészről….még nem is pofáztam:
Lakatos Róbert-hegedu
András Madarász-zongora

Mellesleg – az eloadást megtiszteli jelenlétével a szerzo is – Party nagy Lajos!
Mit mondjak? Semmit. Állítólag november 21-én Komáromban Lakatos Robi BRUTÁLIS CULT-FESTJÉN újra bemutatják…Szerintem már most filózzatok azon, hogyan jussatok be az előadásra….

 

„Kedves Xénia, Szilvia és Tamás!

 

A ma esti, esztergomi előadásuk után, friss élményekkel írom levelem.
Színművész Úr, több esetben szinte Latinovics Zoltánt láttam életre kelni Önben! /A pozsonyi elismerés igen nagy dolog, fogadja elismerésem!/

Kedves Szilvia, hihetetlenül jó volt a szerepében! Elragadó!
Kedves Xenia, azt csinált a  közönséggel, amit akart, elvarázsolt bennünket!
Három ÁSZ egyszerre! KÖSZÖNÖM!!!
Úgy látszik, hogy a kisebbségi létben a karrieristák, a „megélhetési” színészek nem szorítják ki az igazi tehetségeket.
Sok jó szerepet, testi-lelki jó egészséget adjon az Isten Kedves Mindnyájuknak!
Tisztelettel: Kardos Tamás Esztergomból”