A helység kalapácsa
Petőfi Sándor: A helység kalapácsa – Gál Tamás előadóművész
Gál Tamás színész és előadóművész vitte színpadra nagy sikerrel 2004. novemberében. Az előadást azóta több mint 200 alkalommal játszotta nélkülözhetetlen partnereivel: Kováts Marcellel majd Bodonyi Andrással. A városi komédiák hangulatát idéző produkció Petőfi páratlan humorával, groteszk elemekkel fűszerezve tárja elénk e különös világot. Az előadást a közönséggel való állandó komunikáció, a sokszor improvizációnak tűnő stílusgyakorlat és interaktív játékmód teszi fergeteges komédiává, ezt színesíti Bodonyi András zenéje, mely igazi Petőfi korabeli hangulatot varázsol a színpadra.
Előadja: Gál Tamás
Zene: Bodonyi András
Zenész: Mester András
Az előadás időtartama: 60-70 perc
0-tól 100 éves korig bárkinek remek szórakozást ígér.
Ez az előadás a 9. Nemzetközi Kaleidoszkóp Versfesztiválon Budapesten a Merlin Színházban kirobbanó sikert aratott, a közönség 11-szer tapsolta vissza s az előadás Vajdasági turnét nyert. Ugyanezen a fesztiválon Gál Tamás egy monodrámával megnyerte a fesztivál Kaleidoszkóp Díját is.
Új Szó – Vasárnap – című újságból kritika – Kozsár Zsuzsanna írása
„ Vásári komédiába illő csinnadrattával kezdődik Gál Tamás előadói estje. Dobszóval tettetik közhírré, hogy előadaják Petőfi a helység kalapácsa című művét. Véresen komoly hülyéskedés ez, az eposz emelkedettségének „megfelelő” témával, egy kocsmai verekedéssel. Ahogy Petőfinél keveredik a magasztos az alpárival, a tragédia a komikussal, úgy keveredik az előadásban is.Gál Tamás különleges ember. Szavai, gesztusai, mimikája, mozdulatai mindig összhangban vannak az éppen megformált szereplővel. Ezért elevenedik meg az elbeszélő költemény szokatlan erővel, ezért tudja lekötni a közönséget a nyelvi fintorban gazdag Petőfi – szöveg. Hogy a közönség legkisebbjei se unatkozzanak, Gál Tamás játékosan és visszautasíthatatlanul belevonja őket.Az már a színész mesterségbeli tudására vall, hogy az önkéntelen váratlan gesztusokat, cselekvésfoszlányokat szervesen betudja építeni saját produkciójába. A Gál Tamás – féle Petőfi adaptáció így lesz egyszerre előadóművészet, foglalkotató színház és nem utolsósorban értékes népzenei műsor. Tartalmilag- szerkezetileg egységes, színészileg sokoldalú produkciót láthat, aki engedve a közönségtoborzó csinnadarattának beteszi a lábát Gál Tamás alkalmi kocsmájába. A bumfordi Fejenagy és a mamlasz kántor Petőfije is biztosan elégedett volna, ha beülhetne a közönség soraiba, és tanúja lehetne egy tehetséges, több karaktert megformáló színászi játéknak…
Rólunk írták
A helység kalapácsa
Szenzációs színházi előadás a Petőfi Iskolában
Január elején egy Gál Tamás nevű fiatalember keresett meg telefonon bennünket: szlovákiai magyar színész, aki társulatával szívesen jönne Vác iskoláiba előadást tartani. A választék: Petőfi: A helység kalapácsa című hőskölteménye, Arany Jánostól a Nagyidai cigányok, vagy alsó tagozatosok számára két népmese.
Nem válaszoltam rögtön az ajánlatra, hiszen ennek anyagi, helyi, időbeli vonzatai is vannak, de visszahívást ígértem. A vezetőséggel és a kollégákkal egyeztettünk, és igent mondtunk az előadásra (előtte az Interneten is tájékozódtam a társulatról, az ott találtak igen ígéretesnek bizonyultak). A hely szelleme kötelez, így aztán mi Petőfi: A helység kalapácsa című művét választottuk.
Az előadásra iskolánk tornatermében került sor január 11-én. Minden adott volt hozzá, hogy a gyerekeknek ne tetsszen. A tornaterem rideg falai, kényelmetlen székek, borongós időjárás.
És mégis! Varázslat történt! Gál Tamás és Bodonyi András kettőse idevarázsolta az 1800-as évek falusi világát, Petőfi humoros, de nagyon is valós figuráit. Gál Tamás egyedül volt Szemérmetes Erzsók, Szélestenyerű Fejenagy, vagy a lágyszívű kántor. A karakterek megformálásához a gyerekeket is segítségül hívta, hihetetlen érzékkel rátapintva olykor egy-egy gyerek személyiségére. Az előadásnak minden pillanata szórakoztató, humoros, lebilincselő volt. Nem akadt olyan gyerek a 250 fős felső tagozatból, akire rá kellett volna szólni. Valódi vásári komédiát láttunk, de egyáltalán nem közönségeset. Csak gratulálni tudunk a két előadónak, akik belopták a szívünkbe magukat, abban is biztos vagyok, hogy ezek a gyerekek, akik ezt a produkciót látták, a középiskolában is emlékezni fognak erre a műre, hiszen ott lesz majd tananyag.
Az előadás után hosszasan beszélgettünk a két művésszel, hiszen sajnos volt idejük. Azért írom, hogy sajnos, mert Gál Tamás a társulat vezetője elmondta, hogy ő a város minden iskoláját megkereste ajánlatával, úgy tervezte, hogy néhány napig itt Vácon játszanak majd, de egyedül a mi iskolánk volt az, aki élt ezzel a lehetőséggel. Pedig ha belegondolunk, tanulóink egy üdítő áráért egy művészi, értékes színházi előadást láthattak, Bodonyi Bandi bácsi egy kis ízelítőt adott nekünk az igazi népzenéből, megismerhették a gyerekek Petőfi művét, és mellesleg lehetőséget kaptak szlovákiai magyar művészek, hogy az anyanyelvükön játszhassanak. Mi, a Petőfi Sándor Általános iskolából már megbeszéltük a következő (alsó tagozatosoknak szóló) előadást is, illetve a következő tanévre is beterveztük Csokonai: Dorottya című művének bemutatását. Köszönjük iskolánk alapítványának is a támogatást!
A város többi iskolájának üzenem: Hívják őket bátran, nem fognak csalódni, kicsiket nagyokat egyaránt szórakoztatnak igazi értékeket közvetítenek.
Vác, Bajáné Barna Mária
Szabadidő szervező
Petőfi Sándor Ált. Isk. Vác